Samsung zaczyna masową produkcję dysków SSD 30.72 TB

samsung 30tb

Samsung w tym tygodniu poinformował, że rozpoczął masową produkcję dysków SSD serii PM1643. Są to monstrualne urządzenia do przechowywania danych o pojemności do 30,72 TB każda. Nowe dyski korzystają z 64-warstwowych 64-warstwowych chipów TLC V-NAND firmy Samsung, ułożonych w pakiety 1 TB. W tym roku Samsung planuje poszerzenie oferty PM1643 o dyski SSD o innych pojemnościach.

Samsung SS1643 30.72 TB SSD to najszybszy napęd masowej produkcji tej firmy. Przeznaczony jest głównie do obciążeń wymagających dużego obciążenia i posiada interfejs SAS-12 Gb/s. Samsung ocenia swój PM1643 za jedno DWPD (dzień zapisu na dysku) przez pięć lat, co wskazuje na bardzo wysoką wytrzymałość na poziomie około 56 PB dla napędu. Wybór interfejsu i solidna wytrzymałość naturalnie sugerują, że mamy do czynienia z napędem dla aplikacji krytycznych dla misji/biznesu. Niektóre cechy PM1643, które Samsung chce omówić już teraz (ochrona metadanych, ochrona przed utratą zasilania, odzyskiwanie danych, kompleksowa ochrona danych, szyfrowanie itp.) Potwierdzają, że dyski rzeczywiście są przeznaczone dla serwerów, które wymagają zaawansowanej niezawodność.

PM1643 jest oparty na zastrzeżonej architekturze kontrolera Samsunga, a także 64-warstwowych układach pamięci VLC-TAND o pojemności 512 Gb – 16 z nich jest ułożonych razem w pakiety 1 TB, ponad 40 takich pakietów jest używanych do 30,72 TB, dając znaczne nadmiar obsługi. Nowe dyski SSD przenoszą również 40 GB skumulowanej pamięci DDR4 (8 Gb układów DRAM połączonych za pomocą TSV), co jest zgodne z konfiguracją innych napędów.

Leave a Reply

  • (will not be published)