Odzyskiwanie danych na dysku po uszkodzeniu logicznym

Dochodzi czasem do takich sytuacji, gdzie dysk zamontowany w komputerze lub laptopie

  • gubi dane
  • nie widzi danych
  • widzi ale, nie może otworzyć
  • otwiera ale trwa to bardzo długo

co możemy zrobić?

zastanówmy się bez patrzenia w cennik bądź w elektroniczną wycenę jak istotne są one dla mnie i ile mogę zapłacić za ich odzyskanie.

Aby teraz dowiedzieć się co się mogło stać i ile będzie kosztowało odzyskanie danych trzeba zapoznać się z poniższymi informacjami by w elektronicznej analizie możliwości wybrać odpowiednią odpowiedź.

Wersje 1 – 4 dotyczą systemu plików NTFS 


Wersja 1:

Część I – W większości przypadków dysk w komputerze jest jeden i zainstalowany jest na nim system operacyjny. Sądzą po tym, że jest rok 2018, to ok 80% komputerów PC wyposażonych jest w system operacyjny Windows 10. Instalacja systemu operacyjnego na dysku tworzy na nim 3 partycje z czego tylko jedna jest dostępna dla użytkownika. Partycja ta jest partycja systemową i nosi literę C często nazywana jest dyskiem C

Część II – Jeśli doszło do utraty danych oraz była próba odzyskiwania danych, gdzie został zainstalowany na dysku program do odzyskiwania danych i po przeskanowaniu w poszukiwaniu utraconych danych oraz znalezieniu ich i zapisaniu na przeskanowanym dysku. Nie ma scenariusza, który by mógł przywrócić dane. Istnieje co prawda procent możliwości , że jakieś pojedyncze pliki da się odzyskać lecz będzie to kropla w morzu. Stało się tak dlatego, że brak wiedzy doprowadził do nadpisania danych. 


Wersja 2:

Tutaj też podzielone jest to na części, gdzie Części I jest taka sama jak w wersji 1, natomiast poniżej przedstawiamy dalsze zagadnienia.

Część II – Jeśli na dysku zainstalowany został program do odzyskiwania danych i nic więcej to mamy raczej duże szanse aby przywrócić utracone dane. Oczywiście dotyczy to tylko dysków sprawnych mechanicznie, zarówno w wersji 1 jak i w wersji 2. 

W tej sytuacji polecamy wybór Wersji 2


 

Leave a Reply

  • (will not be published)